Dergiler

Düşünce Dergisi Sayı:15 2022 kitabını indir [PDF ve ePUB]

Düşünce Dergisi Sayı:15 2022

Düşünce Dergisi Sayı:15 2022 yayını türkçedir.Düşünce Dergisi Sayı:15 2022 kitabını ekitapyeri.com dan PDF, Epub veya rar formatında kolayca indirebilirsiniz.

KİTAP AÇIKLAMASI

“Transhümanizm, her şeyden önce seküler bir akımdır. Seküler tüm akımlarda olduğu gibi transhümanizmde de din ya da Tanrı, “belirleyici” ve “etken” konumunu yitirmiş, “belirlenen” ve “edilgen” bir konuma indirilmiştir. Dolayısıyla fütürist bir perspektife sahip olan transhümanizmde birey ve toplum için dinin, tanrının ya da tanrıların rolü bulunmamaktadır. Teist bir yapı olmaktan çok ateist bir yapı olan transhümanizmin taraftarlarının büyük çoğunluğu tanrıdan çok hayatta belirleyici olanın insan olduğunu düşünür. Bundan dolayı onlar, tanrısal müdahale ve vahiy fikrini reddederler. Transhümanizmin, tanrı yerine insanı belirleyici ve etken konuma yükseltmesi, hümanizmin mirasçısı olduğunu göstermesi açısından önemlidir.”
Muhammet Yeşilyurt
 
“İçinde yaşadığımız döneme teknolojik vaatlerin büyüsü ve hızın döngüsü hâkim. İşte bu yüzden neyle muhatap olduğumuzu, neyi yaşadığımızı anlayacağımız fırsatı bırakmıyor bize. Teknolojinin hızı bizi önüne katıp götürüyor. Halbuki İnsan/Müslüman olabilmek, İnsan/Müslüman kalabilmek için sürüklenmek değil, şahit ve dahil olmak gerekir. Müslüman olmanın bu çağa özgü bir zorluğu varsa, o da bilim-teknoloji-kapitalizm sarmalının içinde olduğumuzu fark etmemizi zorlaştıran bir atmosferle kuşatılmış olmamızdır. Muhatap olduğumuz ve “dijital, metrik, ağ, akışkan vb.” sıfatlarla tavsif edilen kültür, hem “insanlık” anlayışımızı, hem de hayatı ve ölümü tecrübe edişimizi derinden etkileyip dönüştürüyor. Müslümanlar insanı “ölümlü”, bu dünyayı “imtihan”, ahireti “asıl yurt” kabul ederler. Bu bakımdan tekno-bilimsel meseleler, sadece pratik olarak değil, felsefî, metafizik, kelamî açıdan da Müslümanların gündeminde olmalı.”
Nazife Şişman

indir

Düşünce Dergisi Sayı:15 2022 kitabını Pdf, Epub veya rar formatlarında indirebilirsiniz.
İndirme linkini görmek için lütfen sosyal medya paylaşımı yapın yada 80 saniye beklemelisiniz. Eğer beklemek istemiyorsanız yada indiremiyorsanız lütfen konuya yorum bırakın

Dergiler kategorisindeki diğer yayınları görmek için buraya tıklayınız.

Eğer Düşünce Dergisi Sayı:15 2022 kitabını PDF, ePUB veya rar formatında indiremediyseniz lütfen konuya yorum bırakınız.

Bunlarada göz atabilirsiniz

Yorum yok

Cevap bırak