Müzik Kitapları

Kars ve Ardahan Beşik Türküleri kitabını indir [PDF ve ePUB]

Kars ve Ardahan Beşik Türküleri

Kars ve Ardahan Beşik Türküleri yayını türkçedir. Kars ve Ardahan Beşik Türküleri kitabını ekitapyeri.com dan PDF, Epub veya rar formatında kolayca indirebilirsiniz.

KİTAP AÇIKLAMASI

“Kars ve Ardahan Beşik Türküleri” kitabı,” Türklerin Anadolu’ya açılan kapısı konumunda olan Kars-Ardahan bölgesi müzik kültürüne ait laylaları/ninnileri derinlemesine ele alan bir eserdir. Gelenek aktarımında büyük role sahip layla/ninni, kültürel müzik ögesi olmasının yanı sıra bilinen en eski sözlü kültür ürünlerindendir. Bu kadim sözlü kültür ürünleri, yaratıldıkları toplum hakkında ipuçları taşımakta ve nesiller arasına köprü kurmaktadır.

Sözleri ve ezgileriyle bir bütün olan bu anne şarkıları, müzikal yapısı ile bebekleri sakinleştirir, rahatlatır ve bebeklikten itibaren müzik kulağını geliştirir. Ninniler sayesinde bebek, ilk müzik eğitimini ana dilde ve ana kucağında alır.

Kültürel değerlerin önemli bir ifade biçimi olan ve toplumu kültürel olarak besleyen ninniler, söz konusu özelliklerine rağmen günümüz sosyokültürel hayattaki değişimlerden olumsuz yönde etkilenmekte, söylenmemekte, her geçen gün unutulmakta ve yok olmaya yüz tutmaktadır.

Bu kitap, bu bölgedeki müzik kültürünün yaşatılmasına katkı sağlamak amacıyla yazılmıştır. Bu bağlamda, Kars-Ardahan il merkezleri, ilçeleri ve buralara bağlı köylerde söylenen 32 layla/ninni ezgileriyle notaya alınmıştır. Türkü nitelikli bu ninnilerin müzikal analizi yapılmıştır.

Kırık hava ve uzun hava türünde literatüre kazandırılan bu özgün türküler, Türk müzik kültürü açısından gün yüzüne çıkarılmış bir hazinedir.

indir

Kars ve Ardahan Beşik Türküleri kitabını Pdf, Epub veya rar formatlarında indirebilirsiniz.
İndirme linkini görmek için lütfen sosyal medya paylaşımı yapın yada 80 saniye beklemelisiniz. Eğer beklemek istemiyorsanız yada indiremiyorsanız lütfen konuya yorum bırakın

Müzik Kitapları kategorisindeki diğer yayınları görmek için buraya tıklayınız.

Eğer Kars ve Ardahan Beşik Türküleri kitabını PDF, ePUB veya rar formatında indiremediyseniz lütfen konuya yorum bırakınız.

Bunlarada göz atabilirsiniz

Yorum yok

Cevap bırak