Tarih Kitapları

1915 Tehcirinde Öldürülen Lice Kaymakamı Hüseyin Nesimi & Sahib Zuhur kitabını indir [PDF ve ePUB]

1915 Tehcirinde Öldürülen Lice Kaymakamı Hüseyin Nesimi & Sahib Zuhur

1915 Tehcirinde Öldürülen Lice Kaymakamı Hüseyin Nesimi & Sahib Zuhur yayını türkçedir. 1915 Tehcirinde Öldürülen Lice Kaymakamı Hüseyin Nesimi & Sahib Zuhur kitabını ekitapyeri.com dan PDF, Epub veya rar formatında kolayca indirebilirsiniz.

KİTAP AÇIKLAMASI

Galatasaray Lisesi ve Mülkiye mezunu Giritli Hüseyin Nesimi, bir Osmanlı aydını ve bürokratıdır. 1915 Ermeni tehciri sırasında Lice kaymakamıdır. Ermenilere yönelik insanlık dışı uygulamalara karşı çıktığı için Diyarbakır valisi Dr. Reşid’in emriyle öldürülür; çevre halkı tarafından öldürüldüğü yere gömülür. Mezar kalıntıları Diyarbakır Lice karayolu üzerinde, Kocaköy ilçesi yakınlarındadır. Burası hâlâ “Tirba Qeymeqam” (Kaymakam mezarı) olarak anılıyor.
Elinizdeki kitap, Hüseyin Nesimi’nin biyografisini ve Sahib Zuhur (“İsyan Eden”) adlı 1914 tarihli eserinin önemli bölümlerini içeriyor. Sahib Zuhur, Osmanlı’nın krizden nasıl çıkabileceğine ilişkin görüş ve önerilerden oluşuyor. Osmanlı’nın Batı ile çelişkilerini okuduğunuzda güncel gerilimlere çok benzeyen görüşlerle yüz yüze geleceksiniz.
ORAL ÇALIŞLAR
Tehcir esnasında oranın kaymakamı bulunan şehid-i mazlum Nesimi Bey, 
Ermenileri muhafaza ederek vali tarafından verilen emri icra etmemiş ve mesleğinde merdane sebat eylemiş bulunduğundan Türk unsuruna mensup olmayan bazı jandarmalar göndererek Kaymakam Bey makhuren ve mahbusen merkez-i kaza olan Lice kasabasından alarak yolda âlem-i ebediyete i’sal edilmiştir.
ALİ EMİRÎ EFENDİ

indir

1915 Tehcirinde Öldürülen Lice Kaymakamı Hüseyin Nesimi & Sahib Zuhur kitabını Pdf, Epub veya rar formatlarında indirebilirsiniz.
İndirme linkini görmek için lütfen sosyal medya paylaşımı yapın yada 80 saniye beklemelisiniz. Eğer beklemek istemiyorsanız yada indiremiyorsanız lütfen konuya yorum bırakın

Tarih Kitapları kategorisindeki diğer yayınları görmek için buraya tıklayınız.

Eğer 1915 Tehcirinde Öldürülen Lice Kaymakamı Hüseyin Nesimi & Sahib Zuhur kitabını PDF, ePUB veya rar formatında indiremediyseniz lütfen konuya yorum bırakınız.

Bunlarada göz atabilirsiniz

Yorum yok

Cevap bırak