Siyaset Kitapları

Çinden Sızan Kamp Belgeleri: Karakaş Listesi kitabını indir [PDF ve ePUB]

Çinden Sızan Kamp Belgeleri: Karakaş Listesi

Çinden Sızan Kamp Belgeleri: Karakaş Listesi yayını türkçedir. Çinden Sızan Kamp Belgeleri: Karakaş Listesi kitabını ekitapyeri.com dan PDF, Epub veya rar formatında kolayca indirebilirsiniz.

KİTAP AÇIKLAMASI

Çince orijinal adı  “Yurt Dışına Gidip Dönmeyenlerin Eğitim Merkezlerine Gönderilen Yakınları 出境未归人员亲属送培学员名单”  Karakaş Listesi adını taşıyan bu çalışma,  Doğu Türkistan’ın Hoten Vilayeti Karakaş Nahiyesi Bostan Köyü Mahalle muhtarlık Bölgesindeki 1. Nolu Eğitim kampında bulunan 667 kişi ve onun yakınları ile ilgili bilgileri içermektedir. 
Bu listeye “1. Nolu Eğitim Merkezi” olarak sıra numarası verilmesi, Çin’de bu tür zoraki eğitim kamplarının tek olmadığını göstermektedir. Araştırmalar neticesinde sadece bu beldede 5 tane zorunlu eğitim kampı olduğu anlaşılmıştır. Sadece 1. Nolu Listenin içeriğinden 8 kişilik bir ailede, aile reisi ara sıra namaz kıldığı, yemek sonrası dua ettiği, evin hanımı bir ara yüzünü kapattığı, norm dışı çocuk doğurduğu, (son doğumda ikiz doğurmuş) tebliğ toplantısına katıldığı için “Dini aşırılığa darbe indirme” operasyonı çerçevesinde tutuklanmış, 6 yıl hapis cezasına çarptırılarak başka bir vilayette hapiste olduğu, oğlunun Çin’in iç kesimlerinde işçi, iki küçük çocuğunsa meşhur “ Melek yuvası” adı verilen Çinlileştirme kampına alındığı, böylece 8 kişilik bir ailenin darmadağın edildiği anlaşılmaktadır. Kamp dışında olan hemen herkes fişlenme, tutuklanma tehdidiyle karşıyadır.
Kampa alınanlara atılan suçlar; sakal bırakmak, ara sıra namaz kılmak, bayramlarda camiye gitmek, dar görüşlü milliyetçilik duygusuna sahip olmak, daha fazla çocuk sahibi olmak için doğum kontrol politikasını çiğneyerek “toplumsal düzeni bozmak”tır. Kampa alınanlar arasında, cinayet, hırsızlık, uyuşturucu  gibi adi suçlarla suçlanan kimse bulunmamaktadır.
Elinizdeki çalışma, Dr. Adrian Zenz’in “Karakaş Listesi: Pekin’in Sincan’daki Staj odaklı tutuklamalarının Anatomisi Üzerinde Ä°nceleme” başlıklı makalesinin Türkçe tercümesi,  “2016’dan günümüze Çin’de hapsedilen Uygur aydınların listesi (457 kişi güncellenmiş)” ile, Doğu Türkistan’daki Toplama Kampında şehit edilen genç kadın Mihray Erkini kapsamaktadır.
Karakaş Listesinden örnek olarak seçilen 110 kişiye ait tablonun Çinceden Türkçe çevirisi, Karakaş listesinin orijinal Çince nüshası ve “Ailem nerede” etkinliğine adanan Sonsöz’den oluşmaktadır.
Bu kitapta yer alan belge ve bilgiler aslında Çin devletinin insanları sırf Uygur olarak doğdukları için ve doğal kimlikleriyle yaşamayı tercih ettikleri için tutuklanıp “Beyin yıkama kampları”nda toplanarak, Uygurları nasıl bir soykırıma tabi tuttuklarının resmi belgesidir.

indir

Çinden Sızan Kamp Belgeleri: Karakaş Listesi kitabını Pdf, Epub veya rar formatlarında indirebilirsiniz.
İndirme linkini görmek için lütfen sosyal medya paylaşımı yapın yada 80 saniye beklemelisiniz. Eğer beklemek istemiyorsanız yada indiremiyorsanız lütfen konuya yorum bırakın

Siyaset Kitapları kategorisindeki diğer yayınları görmek için buraya tıklayınız.

Eğer Çinden Sızan Kamp Belgeleri: Karakaş Listesi kitabını PDF, ePUB veya rar formatında indiremediyseniz lütfen konuya yorum bırakınız.

Bunlarada göz atabilirsiniz

Yorum yok

Cevap bırak