Tarih Kitapları

İşçi Sınıfı Araf'ta & Devrimin Kıyısında Fransa – Haziran 36 kitabını indir [PDF ve ePUB]

İşçi Sınıfı Araf'ta & Devrimin Kıyısında Fransa - Haziran 36

İşçi Sınıfı Araf'ta & Devrimin Kıyısında Fransa – Haziran 36 yayını türkçedir. İşçi Sınıfı Araf'ta & Devrimin Kıyısında Fransa – Haziran 36 kitabını ekitapyeri.com dan PDF, Epub veya rar formatında kolayca indirebilirsiniz.

KİTAP AÇIKLAMASI

Bu eylemlerde söz konusu olan şu ya da bu talep değil hareketin bizzat kendisinin çok önemli olmasıydı. … Sessizce her şeye katlanıldığı her şeyin sineye çekildiği yılların ardından sonunda ayağa kalkma cesaretidir söz konusu olan. Ayağa kalkmak. Kendi adına konuşmak. Birkaç gün boyunca insan olduğunu hissetmek…

Bu satırlar Gezi Parkı eylemleri için yazılmadı Haziran 1936da faşizmin kasıp kavurduğu Avrupanın ortasında Fransada işçi sınıfının muazzam kalkışması genel grevi ve fabrika işgalleri dönemini tasvir için kaleme alındı. Bir başka ülke ve geçmişte bir başka an… Ayağa kalkmanın ayaklanmanın tarihin dışında bir buluşmayı mümkün kılan aynı adımı.

Haziran 36 Fransasında evde zoraki tutulan bir yüzde 50 yoktu. İşçi sınıfı bugünün palalıları satırlıları baltacıları olan faşistleri meydanlardan atmış ve sindirmişti mücadelesinin haklılığıyla kolluk güçlerini tarafsızlaştırmış radikallerinin hükümetini devirip Halk cephesi hükümetini inşa etmişti metal işçilerinden esnafa temizlik işçilerinden mühendislere inşaat işçilerinden muhasebecilere kadar tüm işçileri emekçileri köylüleri hasılı tüm halkı kendi geleceklerine kendilerinin karar vermesi için seferber etmişti. Fransa ekonomisine ve siyasetine hükmeden 200 patron ailesinin değil nüfusun geri kalan 99unun toplumsal kararları aldığı bir dönem yaşanmıştı.

Nasıl ki Geziden sonra artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı Haziran 36dan sonra da öyle oldu Bugün sahip olduğumuz ücretli yıllık izin hakkını işçi sınıfının Fransa bölüğünün o günkü mücadelesine borçluyuz. O günden önce Tatil yoktu.
Haftalık çalışma süresi tam sekiz saat yani tam bir gün kısaltılarak 40 saate indirildi üstelik ücretlerde herhangi bir düşüş olmaksızın hatta zam alınarak.

Kentin ortasında bir parkın işgali değildi söz konusu olan tüm işletmelerde hatta 10dan az işçi çalıştıranlar da dahi fabrika işgalleri yaşandı. Patronlar işletmelere sokulmayarak fabrikalardan mal ve üretim aracı çıkarmaları engellendi.

Bu durumun doğal sonucu patronların üretim için gereksiz olduğunun kavranmasıydı. Öyle ki işçiler patronlar ve yöneticiler olmadan fabrikaları işletebileceklerini ve üretimi gerçekleştirebileceklerini göstermeye dahi kalkıştılar.

İşte bu noktada devrimin kıyısından dönüldü. Çünkü işçi sınıfı liderleri sınıfın kendisi kadar cesur değildi ve bu yüzden sorunun bir parçası oldular. Oysa daha 20 yıl kadar önce yürekli bir kadın şöyle haykırmıştı Gelecek her yerde ‘Cesaret ettim diyenlerin olacaktır

indir

İşçi Sınıfı Araf'ta & Devrimin Kıyısında Fransa – Haziran 36 kitabını Pdf, Epub veya rar formatlarında indirebilirsiniz.
İndirme linkini görmek için lütfen sosyal medya paylaşımı yapın yada 80 saniye beklemelisiniz. Eğer beklemek istemiyorsanız yada indiremiyorsanız lütfen konuya yorum bırakın

Tarih Kitapları kategorisindeki diğer yayınları görmek için buraya tıklayınız.

Eğer İşçi Sınıfı Araf'ta & Devrimin Kıyısında Fransa – Haziran 36 kitabını PDF, ePUB veya rar formatında indiremediyseniz lütfen konuya yorum bırakınız.

Bunlarada göz atabilirsiniz

Yorum yok

Cevap bırak