Sosyoloji Kitapları

Kadın ve İş Yaşamı kitabını indir [PDF ve ePUB]

Kadın ve İş Yaşamı

Kadın ve İş Yaşamı yayını türkçedir. Kadın ve İş Yaşamı kitabını ekitapyeri.com dan PDF, Epub veya rar formatında kolayca indirebilirsiniz.

KİTAP AÇIKLAMASI

Günümüzde iş hayatındaki sanayii ağırlığı, yerini bilgi ve hizmet sektörüne bırakarak erkeklerden oluşan çalışan insan tipine kadınları da dâhil etmiştir. Örneğin, TÜİK (2005-Agustos) verilerine göre, 15 yas üstü istihdam edilenlerin oranı, erkeklerde %59, kadınlarda %17; 2022 yılında ise, bu oran sırasıyla %66 ve %31’dir. Bu veriler, kadın çalışanların emek piyasasında giderek önemli bir yere sahip olduğunu açıkça göstermektedir. Bununla birlikte, kadınların işgücü piyasalarına girmesi ve mevcut piyasaların görünümünü değiştirmeye başlaması, geleneksel ailevi rollerinin kim tarafından yerine getirileceği ve ev ile iş yaşamındaki sorumluluklar arasında bir çatışma yaşanmadan nasıl denge kurulacağı sorununu yaratmaktadır. Böyle bir sorunun kadın çalışanının ailesi, eşi, arkadaşları ve iş çevresi tarafından verilen sosyal destek ile çözülebileceği yapılan araştırmalarda görülmektedir. Bu araştırmalarda, kadınların çalışma hayatına giderek daha fazla katılması ile birlikte geleneksel rollerin değiştiği bu durumun da aile yapısını etkilediği ifade edilmektedir. Bu etkiler, sosyal desteğin önemini gündeme getirmekte, iş ve aile yaşam çatışması aracılığı ile iş doyumu ve yaşam doyumu üzerindeki etkisini bir araştırma konusu yapmaktadır. Bu çerçevede, kadın çalışanların algıladıkları sosyal desteğin, iş ve yaşam doyumları üzerinde iş ve aile yaşam çatışmasının düzenleyici rolünün incelenmesi literatüre katkı sunmaktadır. Bu araştırmada kullanılan değişkenlerin birlikte olduğu hâlihazırda bir başka çalışma olmadığı için elde edilen bulguların kadın istihdam eden firmalar ve kurumlar ile politika yapıcılara rehberlik edebileceği düşünülmektedir.

indir

Kadın ve İş Yaşamı kitabını Pdf, Epub veya rar formatlarında indirebilirsiniz.
İndirme linkini görmek için lütfen sosyal medya paylaşımı yapın yada 80 saniye beklemelisiniz. Eğer beklemek istemiyorsanız yada indiremiyorsanız lütfen konuya yorum bırakın

Sosyoloji Kitapları kategorisindeki diğer yayınları görmek için buraya tıklayınız.

Eğer Kadın ve İş Yaşamı kitabını PDF, ePUB veya rar formatında indiremediyseniz lütfen konuya yorum bırakınız.

Bunlarada göz atabilirsiniz

Yorum yok

Cevap bırak