Kitabü’l-Edvar&Safiyyüddîn Urmevî kitabını indir [PDF ve ePUB]

Kitabü’l-Edvar&Safiyyüddîn Urmevî yayını türkçedir. Kitabü’l-Edvar&Safiyyüddîn Urmevî kitabını ekitapyeri.com dan PDF, Epub veya rar formatında kolayca indirebilirsiniz.

KİTAP AÇIKLAMASI

Bu kitap, XIII. Yüzyıl müzik teorisi ile ilgili Urumiyeli Safiyyüddin Abdulmu’min tarafından yazılmış gamın onyedi perdeye bölünmesi ile ekle edilen ses sistemini açıklayan bir eserdir. Daha sonraları Safiyyüddin’in sistemi olarak anılan bu sistemde önceki mûsiki teorisyenlerinden Farabi ve İbn-i Sina’yı görüşlerinden dolayı saygı ifadeleri ile eleştirmiştir. Kitâbü’l Edvar (seslerin daireler üzerinde gösterilmesi) denilebilecek bir isimle anılmıştır. Eserini Nasıruddin Tûsi’nin tavsiyesi ile yazdığı söylenir. Eser, sesler ve oranları, makamların açıklanması, Ud sazı üzerinde ses­lerin uygulanışı, usûllerin açıklanması etkileri, uygulama ile ilgili besteler gibi kısımlardan oluşmuştur. Arapça 8 ayrı nüshadan Türkçe’ye çevrilerek mukayeseli olarak incelenmiştir.

indir

Kitabü’l-Edvar&Safiyyüddîn Urmevî kitabını Pdf, Epub veya rar formatlarında indirebilirsiniz.
İndirme linkini görmek için lütfen sosyal medya paylaşımı yapın yada 80 saniye beklemelisiniz. Eğer beklemek istemiyorsanız yada indiremiyorsanız lütfen konuya yorum bırakın

Sanat Kitapları kategorisindeki diğer yayınları görmek için buraya tıklayınız.

Eğer Kitabü’l-Edvar&Safiyyüddîn Urmevî kitabını PDF, ePUB veya rar formatında indiremediyseniz lütfen konuya yorum bırakınız.

Yorum yapın