Kürt Meselesi ve Terör Sarmalında Yıkılan Köyler kitabını indir [PDF ve ePUB]

Kürt Meselesi ve Terör Sarmalında Yıkılan Köyler yayını türkçedir. Kürt Meselesi ve Terör Sarmalında Yıkılan Köyler kitabını ekitapyeri.com dan PDF, Epub veya rar formatında kolayca indirebilirsiniz.

KİTAP AÇIKLAMASI

Golagûlê ve Zanqırt Köyleri, bu dramı yaşayan köylerden sadece iki tanesidir. Her ikisi de Mardin’in Şemrex (Mazıdağı) içesine bağlı köylerdir. Zanqırt, Şemrex’in doğusuna, Golagûlê ise batısına düşer.
Zanqirt (Bilge) Köyü, Geçici köy korucularının bir iç çatışmaları sonucu 4 Mayıs 2009 tarihinde Kendi köylerine yaptıkları silahlı bir baskında 44 insanın ölümüne yol açtılar.
En başta, o günlerin Diyarbakır Mazlum der Şubesi olmak üzere diğer insan hakları kuruluşlarının da çok hızlı ve etkin çalışmaları olmasaydı, bu katliamın hikâyesi belki de bambaşka bir isim ve sıfatla kamuoyuna aktarılacaktı. Çünkü Hakikati çarpıtmaya her daim yeminli kimi basın kuruluşları, bunun yoğun hazırlığını yapıyorlardı. Oysa olay bütünüyle köy Korucularının bir silahlı saldırı ve şiddetlerinin bir eseri idi. Bu acı olaydan sonra Zanqırt Köyü, artık kapkara bir yasın hâkim olduğu bir köye dönüştü.
Golagûlê Köyünün yıkılış hikayesi de hem kendisinin hem de sınır komşuları bir köyün geçici köy koruculuğu yapmasından kaynaklandı. Yıl 1993. Yaklaşık 1500 kişilik bir nüfusa sahip olan köy, Karakol ve Korucu baskısı ve oluşan can güvenliği boşluğu yüzünden boşalmaya başladı. Köylüler zorunlu göçe maruz kaldılar. Köy, 11-12 sene iskâna kapalı tutuldu. Evler kullanılamaz hale getirildi. Tas üstünde taş kalmadı. Bağ, Bahçeler, her şey talan edildi. Bir adı Golagülé yani gül gölü, bir adı ise Arisu olan köy, baykuşların tünediği Virane bir köye dönüştü…

indir

Kürt Meselesi ve Terör Sarmalında Yıkılan Köyler kitabını Pdf, Epub veya rar formatlarında indirebilirsiniz.
İndirme linkini görmek için lütfen sosyal medya paylaşımı yapın yada 80 saniye beklemelisiniz. Eğer beklemek istemiyorsanız yada indiremiyorsanız lütfen konuya yorum bırakın

Siyaset Kitapları kategorisindeki diğer yayınları görmek için buraya tıklayınız.

Eğer Kürt Meselesi ve Terör Sarmalında Yıkılan Köyler kitabını PDF, ePUB veya rar formatında indiremediyseniz lütfen konuya yorum bırakınız.

Yorum yapın