Muhit Dergi Aylık Edebiyat Dergisi Sayı:45 Eylül 2023 kitabını indir [PDF ve ePUB]

Muhit Dergi Aylık Edebiyat Dergisi Sayı:45 Eylül 2023 yayını türkçedir.Muhit Dergi Aylık Edebiyat Dergisi Sayı:45 Eylül 2023 kitabını ekitapyeri.com dan PDF, Epub veya rar formatında kolayca indirebilirsiniz.

KİTAP AÇIKLAMASI

MUHİT EYLÜL SAYISIYLA RAFLARDAKİ YERİNİ ALDI
Şair ve yazar İbrahim Tenekeci yönetiminde okurla buluşan Muhit, yürüyüşüne kaldığı yerden devam ediyor. Ağustos sayısında vefat eden Özkan Uğur’u anan dergi, Eylül sayısında Hüsrev Hatemi ve Bayram Bilge Tokel’i kapağa taşıyor.
 
Daima şiir
Usta çizer Hasan Aycın’ın bir çizgisiyle açılan dergi, her kuşaktan pek çok kıymetli ismin şiirlerine yer veriyor. Mehmet Tepe’nin “Uzak Bir Yaz Mevsiminin Bitiş Töreni” isimli şiirini Hüseyin Atlansoy’un “Şapur”, Muhammed Ali Caymaz’ın “Fibonacci” isimli şiiri takip ediyor. Emel Özkan, Dilara Ayşe Akdeniz, Ali Emre, Nurullah Genç, Mehmet Aycı, Filiz Atlı, Âdem Turan, Yunus Karadağ, Eyyüp Akyüz, Şakir Kurtulmuş ve Mustafa Özçelik bu sayının diğer şairleri.
“Güneşten Kara” isimli şiiriyle İbrahim Tenekeci bu sayının arka kapağını süsleyen isim oluyor: “Gittikçe ağırlaşan bir yüktür dünya / Renklerin solduğu yerden merhaba.”
 
Söyleşi
Muhit, bu sayısında iki söyleşiye birden yer veriyor. Nahide Nagehan Akyol soruyor, Sular Mürekkep Olsa isimli son kitabı Muhit Kitap’tan çıkan Bayram Bilge Tokel cevaplıyor: “Türkü söylemek, bir hâli yaşamaktır.”
Yunus Karadağ’ın sorularını ise Gerçeklerle Aramdaki Mesafe isimli ikinci şiir kitabı çıkan Seyyid Ensar cevaplıyor: “Şiir, insan olduğumuzun tescilidir.”
 
Öykü, Deneme
Eylül sayısının öykü sayfalarını Sibel Eraslan “Bir Gün Kaybolduğunuzda”, Betül Nurata “Yanlış Kurgu” ve Meral Afacan Bayrak “Biz Hep Çiçek Açarken” isimli öyküleriyle zenginleştirirken Ayşegül Genç yakın zamanda okuyucuyla buluşacak olan romanından “Uzak” başlıklı bir bölümle bu sayıya katkı sunuyor.
Hüsrev Hatemi “Gidenlerin Ardından” başlıklı yazısında “İlgisiz uğurlanma gidene bir zarar vermez.” diyor. Erol Göka aşk ve aile yazı dizisine devam ederken Kemal Sayar “Hazer Kıl!” başlıklı yazısında incitmek ve incinmek mevzuuna haysiyet noktasından açıklama getiriyor. Murat Erol “Bir Merkez Meselesi” başlıklı yazısında ulus-millet konusuna konum ve merkeziyet kavramları üzerinden yaklaşırken Mehmet Dinç “Her Şey Yerli Yerinde” diyor. Arif Ay “Hastalığın Hâlleri”ni, Saadettin Acar “İnsanlar, İmkânlar, Çetin İmtihanlar”ı, Muhsin Macit “Ahmet Muhip Dıranas’ın ‘Ağrı’lı Yılları”nı yazıyor. Muhammet Enes Kala “Hürriyet, Zor Mesele Mi?” başlıklı yazısında hürriyet kavramını ve zorluklarını açıklarken Ali K. Metin “Öznenin Yarası, Şairin Evi” başlıklı yazısında şair-özne konusuna sosyolojik bir çıkarsama yapıyor.
“Üsküp’ten Kosova’ya” başlıklı yazısında Mustafa Özel Osmanlı’nın Balkanlar’daki izlerini sürerken Dursun Çiçek benzer yaklaşımla Prizren’de yaşadıklarını anlatıyor. Selim Cerrah “Yaralı Gönüller” başlıklı yazısında modern çağın buhranına maruz kalan gençleri ve onları ferahlığa çıkaracak reçeteyi açıklarken Süleyman Unutmaz “Annesizlik”i yazıyor. Ahmet Edip Başaran “Tembellik Hakkı” başlıklı yazısında “İnsan hayat boyu edindiği tecrübelerin toplamıdır.” diyor. Harun Yakarer, Müslim Coşkun, Yağız Gönüler ve Yusuf Mahir bu sayıya omuz veren diğer isimler.

indir

Muhit Dergi Aylık Edebiyat Dergisi Sayı:45 Eylül 2023 kitabını Pdf, Epub veya rar formatlarında indirebilirsiniz.
İndirme linkini görmek için lütfen sosyal medya paylaşımı yapın yada 80 saniye beklemelisiniz. Eğer beklemek istemiyorsanız yada indiremiyorsanız lütfen konuya yorum bırakın

Dergiler kategorisindeki diğer yayınları görmek için buraya tıklayınız.

Eğer Muhit Dergi Aylık Edebiyat Dergisi Sayı:45 Eylül 2023 kitabını PDF, ePUB veya rar formatında indiremediyseniz lütfen konuya yorum bırakınız.

Yorum yapın