Turizm ve Gezi Kitapları

St. Petersburg kitabını indir [PDF ve ePUB]

St. Petersburg

St. Petersburg yayını türkçedir. St. Petersburg kitabını ekitapyeri.com dan PDF, Epub veya rar formatında kolayca indirebilirsiniz.

KİTAP AÇIKLAMASI

Türkiye’de ilk kez yapılan, kentte 9 aylık süre boyunca, sokak sokak, müze müze çektiğimiz 6500 renkli fotoğraftan en güzel 630 adedi ile süslediğimiz, 324 büyük boy sayfa “St. Petersburg” kent rehber albümümüz “Dünden Bugüne St. Petersburg” başlıklı kent tarihi ile başlamaktadır.
Kent dünyanın en genç kentlerinden biri olarak 1703 yılında inşa edilmeye başlanmış, 1712’de Rusya Çarlığı’nın başkenti olarak kabul edilerek, resmî yaşamına başlamıştır.
1914’te kentin adı Petrograd olarak değiştirilmiş, Lenin’in ölümünden sonra da adı bu kez Leningrad olarak değiştirilmiş olup, 1991 yılında yeniden St. Petersburg adını almıştır.
Kentin tarihini anlattığımız ilk bölüm sonrasında kent hakkında güncel bilgilerin verildiği 4 sayfalık ikinci bölüm sonrasında, kentin ilk kuruluş çalışmalarının başladığı “Tavşan Adası” ndaki, 1703 yılına tarihlenen “Peter & Paul Kalesi” ile devam eder.
Adadaki “Peter & Paul Katedrali”nde, 17 Temmuz 1998 tarihinde, son Romanov Ailesi, Çar II. Nikola, Çariçe Aleksandra, beş çocuğundan üçü, katledilmelerinden 80 yıl sonra burada yeniden toprağa verilmişlerdi.
Adadaki “Kent Tarihi Müzesi” görülmelidir.
Budan sonraki bölümde Kent Merkezi anlatılmaya başlanmıştır. Kışlık Saray günümüzde dünyaca ünlü Hermitage Müzesi olarak hizmet vermektedir.
Yapımı 1818 – 1858 yılları arasında sürmüş olan dünyaca ünlü St. Isaac Katedrali, Aleksandr Puşkin’in şiirinden ötürü “Bronz Atlı” olarak bilinen Büyük Petro Anıtı ve daha pek çok ilk kuruluş dönemi yapıları bu bölgededir.
Albümde bundan sonraki bölüm dünyaca ünlü Hermitage Müzesi’ne ayrılmıştır. St. Petersburg’taki 4 Federal Müze (direkt Kremlin’e bağlı) ‘den biri olan bu müzede özel izinle 2 tam gün fotoğraf çekimi gerçekleştirdik.
Daha sonraki bölüm Moyka ve Fontanka Kanalları arasındaki kent bölümünü anlattığımız kesim. Bu bölümde Kazan Katedrali ve 1881’de arabasına bomba atılarak öldürülen Çar II. Aleksandr anısına oğlu Çar III. Aleksandr tarafından 1883-1907 yılları arasında yaptırılan (Moskova’daki Aziz Vasiliy Katedrali’ne benzer) “İsa’nın Yeniden Doğuş Kilisesi” veya halk arasındaki adıyla “Kanlı Kilise” ve kentteki bir diğer federal müze olan, Rus Resim ve Heykel Sanatı örneklerinin sergilendiği Rus Millî Müzesi görülmeye değer tarihsel yapılardır.
Albümün bundan sonraki bölümünü Vasiliy Adası’na ayırdık.
Daha sonraki bölüm Kışlık Saray’ın tam karşı tarafında, Tavşan Adası’nın arka tarafına düşen Petrograd Bölgesi’ni anlattığımız bölüm. Burada Neva Irmağı’na bakan Finlandiya Garı önünde ayakta betimlenen Lenin Anıtı, yine ırmak kenarında günümüzde müze olarak gezilen Aurora Kruvazörü ve daha pek çok tarihsel yapı karşınıza çıkar.
Bundan sonraki bölüm Fontanka Kanalı’ndan Smolni’ye kadar kent bölgesi anlatılıyor. Pek çok tarihsel yapı, katedral, saray bu bölgenin dikkat çeken yapıları arasındadır.
Bu bölgede Rus Çarlığı Dönemi’nde, 1797’de “larva” adını alan Rusya’daki 4 manastırdan biri olan Aleksandr Nevsky Manastırı ve pek çok ünlü ismin yattığı Lazarus ve Tikvin mezarlıkları, ünlü Rus yazarı Fyodor M. Dostoyevsky Müzesi ve tek tek anlattığımız daha pek çok müze ve tarihsel yapı görülmeye değerdir.
Bundan sonraki bölüm Kentin Güney Bölgeleri’ni anlattığımız kısımdır.
Albümün son bölümü “St. Petersburg Çevresi” adını taşımakta, bu bölümde kentteki 4 federal müzeden diğer ikisi olan Tsarskoye Selo (Çar’ın Köyü)’daki Yekaterina Sarayı-Müzesi ve Peterhof Sarayı-Müzesi, Yekaterina Sarayı yakınındaki Pavlovsk Sarayı-Müzesi, Peterhof Sarayı-Müzesi’nden biraz daha ilerdeki Orenianbaum (Lomonosov) Sarayı-Müzesi ve kentin 40 km kadar güneyinde bulunan Gatçina Kentindeki Gatçina Sarayı-Müzesi anlatılmaktadır.
….
 
St. Petersburg Albümü, Türkiye’de St. Petersburg kenti ile ilgili gerçekleştirilen İLK ve TEK telif eserdir.

indir

St. Petersburg kitabını Pdf, Epub veya rar formatlarında indirebilirsiniz.
İndirme linkini görmek için lütfen sosyal medya paylaşımı yapın yada 80 saniye beklemelisiniz. Eğer beklemek istemiyorsanız yada indiremiyorsanız lütfen konuya yorum bırakın

Turizm ve Gezi Kitapları kategorisindeki diğer yayınları görmek için buraya tıklayınız.

Eğer St. Petersburg kitabını PDF, ePUB veya rar formatında indiremediyseniz lütfen konuya yorum bırakınız.

Bunlarada göz atabilirsiniz

Yorum yok

Cevap bırak