Siyaset Kitapları

Türkiye’den Fransa’ya İşçi Göçleri (1969-1974) kitabını indir [PDF ve ePUB]

Türkiye’den Fransa’ya İşçi Göçleri (1969-1974)

Türkiye’den Fransa’ya İşçi Göçleri (1969-1974) yayını türkçedir. Türkiye’den Fransa’ya İşçi Göçleri (1969-1974) kitabını ekitapyeri.com dan PDF, Epub veya rar formatında kolayca indirebilirsiniz.

KİTAP AÇIKLAMASI

Türk ve Fransız tarihinde önemli bir olay olan 1969-1974 yılında Türkiye’den Fransa’ya gerçekleşen Türk işçi göçleri, iki ülke geçmişinde önemli bir gerçekliği ifade etmektedir. Fransa’da bugünkü Türk nüfusunun bel kemiğini “1969-1974” yılları arasında vuku bulan Türk işçi göçleri oluşturmaktadır. Türk işçiler, 8 Nisan 1965 tarihinde Türk Dış İlişkiler Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Ümit Haluk Bayülken ile Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Bernard Hardion’un imzaladığı “Türkiye-Fransa İşgücü Antlaşması” usullerine göre Fransa’ya gönderilmiştir. 1965 yılında anlaşma imzalanmasına rağmen Türk işçilerin Fransa’ya gönderilmesi yol masrafları gibi iki ülke arasında uzlaşılamayan çeşitli konulardan dolayı gecikmiştir. Bu gecikme, iki ülke arasında yeniden imzalanan “30 Haziran 1969 tarihli Protokol” ile telafi edilmiş ve böylece işçilerin Fransa’ya gönderilmesine fiili olarak başlanmıştır.
Buna göre Fransa Hükûmeti’nin yetkilendirdiği Fransa Ulusal Göç Ofisi olan “Office National d’İmmigration”, Türk işçilerin seçimlerini ve kontrollerini yapmak üzere İstanbul Tophane’de bir Fransız misyonu kurmuştur. Türkiye’deki “İş ve İşçi Bulma Kurumu” da bu misyona yardım edecek şekilde yetkilendirilmiş, Türk işçilerin Fransa’ya nakilleri böylece başlamıştır. Altı yıllık süre neticesinde resmî olarak 55 bin 953 Türk işçisi, İş ve İşçi Bulma Kurumu vasıtasıyla Fransa’ya nakledilmiştir.
Bu kitap; Fransa’ya göç etmiş çilekeş Türk işçilerinin tarihin tozlu raflarında unutulmuş göç serüvenini Türkiye, Fransa ve Almanya arşivleri üzerinden takip ederek, tarih disiplini ekseninde birçok disiplini de işin içine katarak “Annales Ekolü” ve “Sosyal Tarih Yaklaşımı” ile ele almaktadır.

Vatandan ayrıldık geldik Paris’e
Dostlar bir müjdem var sizlere

Kader böyleymiş geldik Avrupa’ya
Gece gündüz yalvardık ulu mevlaya
Kurban olam gökteki yıldıza aya
Dostlar derneğimiz mübarek olsun

indir

Türkiye’den Fransa’ya İşçi Göçleri (1969-1974) kitabını Pdf, Epub veya rar formatlarında indirebilirsiniz.
İndirme linkini görmek için lütfen sosyal medya paylaşımı yapın yada 80 saniye beklemelisiniz. Eğer beklemek istemiyorsanız yada indiremiyorsanız lütfen konuya yorum bırakın

Siyaset Kitapları kategorisindeki diğer yayınları görmek için buraya tıklayınız.

Eğer Türkiye’den Fransa’ya İşçi Göçleri (1969-1974) kitabını PDF, ePUB veya rar formatında indiremediyseniz lütfen konuya yorum bırakınız.

Bunlarada göz atabilirsiniz

Yorum yok

Cevap bırak