Tarih Kitapları

Moğolların Rus Zaferi Kalka Savaşı kitabını indir [PDF ve ePUB]

Moğolların Rus Zaferi Kalka Savaşı

Moğolların Rus Zaferi Kalka Savaşı yayını türkçedir. Moğolların Rus Zaferi Kalka Savaşı kitabını ekitapyeri.com dan PDF, Epub veya rar formatında kolayca indirebilirsiniz.

KİTAP AÇIKLAMASI

Kalka Savaşı’na giden sürecin hikâyesi Harezmşahlar Devleti Sultanı Alâeddin Muhammed’in ülkesinin topraklarında, Moğol tebaasından 450 Müslüman tüccarın öldürülmesi ve mallarının alıkonmasıyla başlamıştır. Buna hayli öfkelenen bozkırın yeni imparatoru Cengiz Han önce Sultan Alâeddin Muhammed’in üzerine, ardından Harezmlilerin yeni sultanı Celâleddin’e sınır tanımayan Moğol savaşçılarını yollar. Buhara’dan Kafkasya’ya buradan da Anadolu’ya sıçrayan dehşetli kovalamacının etkisi uzun yıllar sürecektir.
Tarafları Moğollar ile Rus-Kıpçak müttefik orduları olan Kalka Savaşı üç gün sürerken, Güney Rusya’daki hâkimiyeti elinde bulunduran ve Kuzey Rusya’daki Ruslar üzerinde tahakküm kuran knezler ile çok sayıdaki soylu Rus hayatını kaybeder. Böylelikle Rusya topraklarındaki güç kuzeydekilerin eline geçerken, güneydekilerin ise Moskova’ya biat etmek zorunda kalacakları dönem başlamış olur.
Kalka Savaşı’nı ağır bir mağlubiyetle kaybeden Rusların içerisinde güç dengesi değişmiş, sahaya yeni oyuncuların, Moğolların da gelmesiyle Deşt-i Kıpçak toprakları bambaşka bir hale bürünmüştür.
Moğolların istilası sadece Doğu Avrupa’da, diğer adıyla Deşt-i Kıpçak coğrafyasında dengeleri değiştirmemiştir. Bozkırdan gelen fırtınadan Selçuklular da etkilenir. Harezmliler üzerinden Selçuklular yıkıma doğru giderken, bozkırın fırtınası Osmanlı Devleti’nin ortaya çıkmasını sağlayacak tohumları Anadolu’ya savurmaktadır.
Kitabın yazarı, Türkistan, Kafkasya, Rusya ve Doğu Avrupa üzerine yaptığı çalışmalarıyla bilinen gazeteci ve araştırmacı yazar Mehmet Poyraz’ın daha önce kaleme aldıkları gibi, bu çalışması da detay konu türündedir.
Kalka Savaşı’nın, Türkiye’de ilk defa “Moğolların Rus Zaferi Kalka Savaşı” başlığıyla kitap haline getirildiği bu eser, her ne kadar Moğol-Rus tarihi üzerine olmasa da, savaşın detaylarını ihtiva etmesi nedeniyle bu iki topluluğa dair önemli bilgileri barındırmaktadır.

indir

Moğolların Rus Zaferi Kalka Savaşı kitabını Pdf, Epub veya rar formatlarında indirebilirsiniz.
İndirme linkini görmek için lütfen sosyal medya paylaşımı yapın yada 80 saniye beklemelisiniz. Eğer beklemek istemiyorsanız yada indiremiyorsanız lütfen konuya yorum bırakın

Tarih Kitapları kategorisindeki diğer yayınları görmek için buraya tıklayınız.

Eğer Moğolların Rus Zaferi Kalka Savaşı kitabını PDF, ePUB veya rar formatında indiremediyseniz lütfen konuya yorum bırakınız.

Bunlarada göz atabilirsiniz

Yorum yok

Cevap bırak